Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malowanie krzemianowe
#1
MALOWANIE  KRZEMIANOWE
Ze wszystkich technik malarskich malowanie krzemianowe jest najbardziej odporne na wilgoć, a w odróżnieniu od farb olejnych i lakierów nie przeszkadza procesowi karbonizacji tynków" nie zamykając porów wyprawy. Spoiwem farb krzemianowych są preparaty fabryczne ze szkła' wodnego potasowego tzw. fiksatywy używane w trzech gatunkach: 
- do robót zewnętrznych, 
- do robót wewnętrznych, 
- do gruntowania zwietrzałych tynków. 
Również barwniki są przygotowane fabrycznie w postaci proszku zmieszanego z wypełniaczem. Rozpuszczalnikiem jest woda.  
Malowanie farbami krzemianowymi wymaga bardzo starannego przygotowania podłoża, które musi być czyste, suche, równe, tynk powinien być gruboziarnisty, dobrze   trzymający się podkładu. Nie można malować farbami krzemianowymi tynków gipsowych, można natomiast malować kamień i drewno. Dla drewna malowanie krzemianowe stanowi również powłokę ognioochronną.
Tynki nowe gruntuje się zbieranym mlekiem krowim z dodatkiem wody i ciasta wapiennego. Tynki stare wzmacnia się i gruntuje przez powlekanie fiksatywem rozcieńczonym wodą. Po całkowitym wyschnięciu gruntu maluje się pierwszy raz, rozprowadzając farbę cienko, równomiernie, szybko, stale mieszając. Drugie malowanie wykonuje się tak samo, tylko jeszcze szybciej. Nie wolno robić przerw w malowaniu jednej płaszczyzny, gdyż pozostaną smugi i wyraźne ślady łączenia.
Przy malowaniu ręce powinny chronione rękawicami. Również szyby powinny być starannie oklejone folią ochronną.
Farby krzemianowe stosuje się do malowania tynków wapiennych, cementowo-wapiennych i cementowych na elewacjach i w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz w pomieszczeniach wysokich, gdzie stawia się większe wymagania pod względem trwałości. Powierzchnie malowane farbami krzemianowymi w razie zabrudzenia można zmyć wodą z mydłem i szorować szczotką ryżową.


I chyba najbardziej ekologiczne choć pracochłonne i wymagające sporej wiedzy:

MALOWANIE WAPIENNE
Malowanie wapienne jest techniką najtańszą i najłatwiejszą, Zaletą malowania wapiennego jest również to, że może ono zastosowane w pomieszczeniach wilgotnych   oraz   na   świeżych nie wyschniętych tynkach. Stosuje się je w pomieszczeniach skromniejszym wykończeniem na tynkach cementowych,  gdzie nie stosujemy malowania klejowego lub olejnego ze względu na potrzebę uprzedniego chemicznego zneutralizowania powierzchnia (flautowanie), na tynkach zewnętrznych budynków wiejskich orał-w drewnianych budynkach podrzędnych. Wadą malowania wapiennego jest to, że powłoki z farb wapiennych nie są trwałe i łatwo się ścierają.
Powierzchnia tynku do malowania powinna być oczyszczona z kurzu i brudu, nierówności wygładzone, a wgłębienie uzupełnione zaprawą. Jeżeli powierzchnia była uprzednio kilkakrotnie malowana farbą wapienną, należy ją zeskrobać i tynk przetrzeć. 
Nie można malować farbą wapienną powierzchni malowanych przedtem farbą klejową. Wyrównaną powierzchnię nowego tynku, gruntuje się mlekiem wapiennym, natomiast powierzchnię tynku starego zmywa się rozczynem mydła szarego.
Wapno użyte do malowania powinno być w dobrym gatunku, całkowicie zgaszone i długo dołowane (najmniej 6 miesięcy). Farbę przygotowuje się przez rozmieszanie ciasta wapiennego 2 wodą w stosunku objętościowym wapno : woda około — 1:4. Dla uzyskania śnieżnej białości dodaje się trochę uprzednio rozpuszczonej ultramaryny. Aby zmniejszyć ścieralność powłoki, dodaje się do farby nieznaczną domieszkę łoju bydlęcego, pokostu, soli kuchennej albo ałunu.
Do malowania używa się pędzli ławkowych i rogowych wykonanych ze świńskiej szczeciny. Pierwszą warstwę farby nakłada się na ściany ruchami poziomymi przesuwanymi, drugą warstwę ruchami pionowymi. Sufity maluje się raz w kierunku równoległym do okien, drugi raz w kierunku prostopadłym do okien.


Tepowaniem  nazywamy uderzanie pędzlem włosem „na sztorc" świeżo nałożonej powłoki farby w celu nadania jej chropowatej, unikatowej faktury (wyglądu)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości