Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trawnik - jeszcze o koszeniu
#1
[Obrazek: trawka01.jpg]

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić tylko bardzo ostrymi kosami kosiarkami, ponieważ, słabo jeszcze ukorzeniona trawa może być łatwo zrywana. Z tego też powodu po pierwszym koszeniu zalecane jest lek-uwałowanie trawnika.

Po pierwszym koszeniu dobrze jest zasilić trawnik niewielką dawką 0,5 — 1.kg na ar saletry wapniowej.

Częstość koszenia trawnika zależy od jakości stosowanych traw, siły wzrostu, przeznaczenia trawnika i bardzo często od możliwości technicznych. Wysokość cięcia trawy wynosi od 3 do 5 cm. Zaleca się utrzymywanie wyższego poziomu cięcia w . okresie długotrwałej suszy, co wpływa a. lepsze zacienienie powierzchni gleby.

Następne koszenie powinno być wykonane wtedy, gdy trawa odrośnie wysokość 4 — 6 cm. Następuje to po 7 — 10 dniach. Dlatego najbardziej zalecane jest koszenie trawników ogrodowych w odstępach tygodniowych koszenie co dwa tygodnie może już powodować występowanie dużej ilości chwastów oraz wylęganie i gnicie trawy, a miejsca" takie po skoszeniu trawy są żółte; Zbyt rzadkie koszenie powoduje bardzo nierównomierny rozwój różnych gatunków traw' użytych w mieszance, co bardzo obniża wartość trawnika. Rzadkie koszenie sprzyja też pojawianiu się różnych roślin, często zupełnie niepożądanych.
Zbyt rzadkie koszenie trawników ogrodowych powoduje w .rezultacie iszczenie ich lub przekształcenie w trawniki łąkowe o zupełnie zmienionym składzie roślin.
Skoszona trawa może być usuwana z powierzchni trawnika lub może pozostać w postaci bardzo drobno pociętych kawałków, tworzących ściółkę trawnika, jeżeli koszenie wykonywane jest kosiarkami mechanicznymi.
Zgrabienie skoszonej trawy jest konieczne po skoszeniu kosą. Nowoczesne kosiarki mechaniczne wyposażone są w specjalne zbiorniki, do których wpada skoszoną trawa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości