Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Staw i biotop wodny cd
#1
Teraz omówimy strefę bagnistą. Rosną tu również rośliny brzegowe, jak np. zwykła trzcina (Phragmites australis) i podobne do nich trzcinnik (Phalaris arundinacea), pałka (Typha), sitowie stawowe i błotne (Scirpus i Bleochans). Uwaga: rośliny te rozrastają się bardzo bujnie. W tej strefie rosną również kosaciec błotny (Iris pseudacorus) i tatarak (Acorus calamus). W tym obszarze są jeszcze inne rośliny, ale tutaj tylko fotko o nich wspomnimy (dalsze szczegółowe informacje można zaczerpnąć z katalogów specjalistycznych), na myśli przede wszystkim strzałkę wodną (.łączeń (Butomus), żabiniec (AHsma plantogo-aquatica), jeżogłówki (Sparganium), najróżniejsze trawy kwaśne, np. turzyce (Carex), sitowie (Juncus), jaskier (Ranuculus lingua), krwawnicę (Lythrum soticaria), bobrek (Menyanthes triofoliata), nadwodnik i czer-mień błotna, przetacznik ( Yeronica), błotna niezapominajka (Myosotis palustris), kaczeniec (Caltha paJustris) itd.
Teraz zajmiemy się brzegiem i mokrą łąką. Łąka nie musi mieć pełnego nasłonecznienia, strefa bagienna zresztą też nie. Dla mokrej łąki na głębokości ok. 50 cm również należy położyć folię, jakiej użyto w stawie dla zapobieżenia wsiąkaniu wody i spowodowania tzw. „nagromadzenia wilgoci". W ten sposób uzyskujemy „mokrą" łąkę, taką jak rolnicy dużym nakładem pracy osuszają i drenują, by móc później uprawiać trawy pastewne. Na folię dajemy gliniastą glebę, nie za bogatą w substancje odżywcze. Już podczas modelowania podłoża wykonuje się na środku wgłębienie, zachowujące swój kształt aż do modelowania samej powierzchni, tak by w środku zawsze znajdowało się trochę wody. Na takiej powierzchni rosną najróżnorodniejsze trawy kwaśne - znienawidzone przez rolników, a ukochane przez ogrodników, lubiące dużo wody trawy słodkie, takie jak manna mielec (Gliceria aguatica), pokos niebiesko-zielony, mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea}, wemianka (Eriophorum opacum), krwawnica żółta, koper nadwodny, mięta nadwodna, mięta okrągłolistna, sadziec konopiasty, wiązówka błotna, Waleriana (kozłek lekarski), czarcikęs łąkowy, psianka słodkogórz (roślina trująca), żywokost sercowy, rzeżucha gorzka, tłustosz pospolity, zżerający owady itd.
Środowisko biologiczne już w drugim roku staje się prawdziwą dżunglą. Jeżeli zadbać o spokój, to mogą się tam osiedlić żaby, ropuchy, jaszczurki. Dodając kilka łopat błota i kilka wiader wody z naturalnej kałuży można pomóc rozwojowi fauny. Takich zabiegów należy dokonać: wiosną, wówczas ikra i stałe formy owadów znajdą swoje miejsce w ogrodowym środowisku biologicznym. Wszystko to jest tylko pobieżnym przeglądem istniejących możliwości. Mamy bogatą literaturę, która zaangażowanego miłośnika wprowadzi w arkana sztuki Ogrodniczej, niezależnie od tego, czy chce on zbudować sobie barokowe wodotryski, czy założyć staw z liliami -Wodnymi i złotymi rybkami.
Odpowiedz
#2
Jeśli będziesz potrzebował firmy od robót zimnych i wykopów pod staw, basen czy oczko wodne to polecam firmę Urbanek Roboty Ziemne z Łodzi, która wykopała u mnie oczko. Widać, że znają się na rzeczy - https://robotyziemne-urbanek.pl/roboty-z...kopy-lodz/.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości