Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Staw i biotop wodny cd
#1
Teraz zajmiemy się urządzeniem (przy wykorzystaniu folii) zbliżonego do natury stawu ogrodowego, który wraz ze swoją strefą mokradłową i strefą gleby suchej najbardziej odpowiada pojęciu wilgotnego środowiska. Pragnę jednak ostrzec,że hodowlane odmiany lilii wodnych oraz złote rybki w takim środowisku nie mają nic do szukania, bo przecież nie znajdujemy ich również w kałużach i sadzawkach spotykanych w przyrodzie.

Wodna biocenoza potrzebuje dużo słońca. Rośliny wodne i bagienne najlepiej rosną przy pełnym nasłonecznieniu. Mimo to wodna biocenoza nie może znajdować się w pobliżu domu. Tak samo, jak łąka kwiatowa, wymaga spokoju i nie zakłóconego rozwoju, by ważki i żaby mogły czuć się dobrze. Za strefą mokradłową może rozciągać się kwaśna, wilgotna naturalna łąka (żadna sztuczna łąka  kwiatowa).   Obszar głębokowodny ma między 80 cm a  120 cm, obszar roślin podwodnych pomiędzy 30 - 50 cm, a obszar roślin bagiennych od 5 -10 cm. Do tego przylega strefa sucha, znajdująca się na jednym poziomie z wodą.  Kształt stawu wybieramy według życzenia. Modelować go można podczas wykonywania prac ziemnych. Należy jednak pamiętać, że pod ,  folią dwumilimetrowej grubości, wytrzymałą na promieniowanie  ultrafioletowe,  musi  znajdować  się warstwa piasku o grubości 10 cm, chroniąca przed ostrymi kamieniami. Dno stawu przykrywa się nie nawożoną gliniastą ziemią. W stawach ogrodowych nie mogą się znajdować pod żadnym pozorem torf ani ziemia kompostowa, bo w przeciwnym razie zacznie się proces gnicia bez dostępu powietrza i powstaną trujące gazy gnilne, a w konsekwencji dojdzie do zmętnienia wody i rozwoju glonów. Staw zamieni się w śmierdzącą dziurę. Rośliny wodne poprzez pobieranie substancji odżywczych zapobiegają wprawdzietakiemu rozwojowi, ale lepiej nie dopuszczeć do takiej sytuacji. Z tego też powodu rośliny głębokowodne, posiadające bryłę korzeniową, powinny znajdować się w odpowiednich donicach, a te z kolei muszą zostać przykryte warstwą żwiru o ziarnistości 10-15 mm i grubości 5 cm. Inaczej sprawa ma się z roślinami bagiennymi, w strefie ziemi suchej oraz przy mokrej łące. Tu ważną rolę odgrywa ziemia, a specjalnie dla niej hodowane rośliny z łatwością dają sobie radę ze wszystkim.

Najkorzystniejszym czasem na urządzenie stawu i sadzenie w nim roślin jest wiosna, bo rośliny mogą natychmiast rozpocząć fazę wzrostu i nie zaczynają gnić. Najpierw sadzimy rośliny głębokowodne, a to w naszym wypadku jest odporny na zimno grążel żółty. Młodej roślinki nigdy nie należy brać z naturalnego środowiska i ta zasada dotyczy również innych roślin zalecanych do hodowania! Ogrodnictwa specjalizujące się w hodowli roślin wodnych oferują ich dostateczny wybór. Do odmian lilii wodnych należy lilia wodna biała (Nymphaea alba} i błyszcząca lilia wodna (Nymphaea candida). Kto nie ograniczy się tylko do rodzimej flory, ten może również posadzić lilię wodną wonną (Nymphaea odora-ta) i lilię wodną bulwiastą (Nymphaea tuberosa), pochodzące z Ameryki Północnej. Wszystko to jednak jest kwestią miejsca: kto ma go do dyspozycji niewiele, tak czy owak będzie mógł sadzić tylko lilię wodną karłową, mały grążel żółty, jaskier itp. Idealny obiekt ma powierzchnię od 5 - 20 m2, na której hoduje się wiele gatunków roślin wodnych i rosnących na podmokłym terenie. Pomiędzy lilią wodną i grążelem żółtym można posadzić rośliny częściowo zanurzone o pływających liściach, są to: orzech wodny (Trapa natans), rdestnica pływająca (Potamoge tonnatans), rdest pływający (Polygonum amphibium) oraz jaskier wodny (Ranunculus aąuatilis). Rośliny te mają korzenie i dlatego powinno się je sadzić podobnie jak grążele żółte i lilie wodne. Tu wymieniono tylko gatunki rodzime. Na rynku oferowane są jeszcze inne rośliny tego typu, odporne na warunki zimowe. Dla bardziej szczegółowego zapoznania się z tematem polecam przestudiowanie katalogów specjalistycznych. Rośliny pływające nie zapuszczają korzeni na dnie stawu, ale : mają swobodnie pływające centrum wegetacyjne, z którego często zwisają delikatne korzenie. Należy tu wymienić takie rośliny jak żabiściek (Hydrocharis morsus-ranae), Odmiany rzęsy (Spirodela), aloes wodny zwany też osoką filoesowatą (Stratiotes aloideś) oraz odmiany pływaczy wodnych (Urticularia). Te ostatnie posiadają pęcherzyki połowowe, którymi chwytają małe zwierzątka wodne. Do tej pory mieliśmy do czynienia z gatunkami roślin pływających, które z niewielkimi wyjątkami, np. pływacz, mają liście na powierzchni wody. Teraz omówimy rośliny podwodne, które muszą być zawsze przykryte wodą, ponieważ w przeciwnym razie wyschną. Takie gatunki mają swoje miejsce w obszarze głębokowodnym. Do nich należy ramienica (Characeae) i moczarka (Elodea canadensiś), które zadomowiły się w naszych stawach, chociaż pochodzą z Kanady, dalej rogownica szorstka (Ceratophyllum demersum), jaskier trójlistkowy (Ramunculus trychophyhś), zamętnica błotna (Zannicheha palustriś), okrężnica błotna (Hottonia palustriś) oraz takie rośliny jak rdestnica zwyczajna (Pota-mogeton crispis), rdestnica grzebieniasta (Potamogeton pectinatuś), rdestnica żółta (Potamogeton lucuś).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości