Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Staw i biotop wodny
#1
Już od bardzo dawna woda jest centralnym elementem ogrodów. Woda ożywia rośliny i przynosi odświeżenie. W ogrodach Orientu zbiorniki wodne i fontanny są ich integralną częścią, dzięki czemu wysepki pokryte roślinnością stają się w gorącym klimacie pustynnym chłodną oazą. Jednakże nie tylko względy klimatyczne zadecydowały o tym, że woda zadomowiła się w ogrodzie. Zbiorniki wodne, fontanny i wielorakie gry wodne towarzyszą historii ogrodu w ciągu wieków.

Od czasu, kiedy ochrona przyrody zajmuje coraz więcej miejsca w naszym życiu, zbiorniki wodne zbliżone do naturalnych są tymi obiektami, które by się chciało mieć w swoim ogrodzie. Jak w innych rozdziałach, tak i tu trzeba powiedzieć, że ogród jest tworem sztucznym i służy przede wszystkim człowiekowi dla przyjemności.-Dlatego jest rzeczą niemożliwą, by udało się w nim naśladować niczym nie zakłóconą przyrodę. Możemy uzyskać pewne przybliżenie, ale nic więcej. Czy chcemy mieć wodę w ogrodzie jako element czysto architektoniczny, tak jak to czynili książęta w okresie baroku? Czy chcemy mieć zbiornik wodny, ozdobiony (lub nie) figurkami, ewentualnie jeszcze fontanną? Czy studnia ozdobiona głową lwa, wyrzucającą strumienie wody (lub może nawet kaskada) jest naszym wymarzonym celem? Wszystko to możemy łatwo zrealizować.

Zajmą się tym specjalistyczne firmy. Można dzisiaj zbudować wodotryski w stylu renesansu lub baroku, ale należy zawsze pamiętać, że będzie to tylko naśladownictwo dawnej architektury ogrodowej. Wykonanie zbiorników betonowych i stawów najlepiej zlecić firmie budowlanej, dysponującej odpowiednim sprzętem i odeskowaniem, i na pewno stosującej odpowiednie lepiszcze uszczelniające. Wybetonowany staw względnie wybetonowany zbiornik obramowany jest płytami. Trawnik i gleba nie powinny mieć kontaktu z elementami betonowymi, tak że ukształtowanie obrzeża stawu nie jest akurat w zgodzie z naturą. Jeżeli, dla przykładu, hodować w zabetonowanym stawie lilie wodne, wówczas na dno nakłada się warstwę żwiru, a na nią dopiero kosze z roślinami. Temu celowi najlepiej służą stawy wyłożone folią. Handel oferuje prefabrykowane folie. Dostępna jest również folia do wykładania stawu, za pomocą której można sam staw i przylegające do niego otoczenie kształtować według indywidualnych gustów.

Każdy naturalny staw ma dopływ i odpływ, co przy naszych sztucznie ukształtowanych zbiornikach nie zawsze ma miejsce. W jaki zresztą sposób można by było takie warunki stworzyć? Jeżeli chcemy mieć możliwie czystą wodę, konieczne okaże się zainstalowanie systemu filtracyjnego wraz z pompą obiegową. Do większych stawów można również doprowadzić powietrze do przetaczania zimnych dolnych warstw wody ku górze; stawy takie można nawet oświetlać i ogrzewać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości