Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trawnik - pielęgnacja
#1
Koszenie 
Przy regularnym koszeniu trawa staje się gęstsza. Trawa wypuszcza nowe pędy boczne, liście i odrosty, które tłumią wzrost chwastów. Optymalna wysokość koszenia wynosi 3,5–5 cm (w cieniu nigdy mniej niż 5 cm!). W przypadku skoszenia trawy niżej, niż jest to zalecane, darń będzie się przerzedzać. Bardzo wysoką trawę kosimy zawsze stopniowo – koszenie nigdy na raz! W zależności od regionu, właściwości trawy, warunków atmosferycznych itp. zakłada się 20–25 koszeń w okresie wegetacji od połowy kwietnia do końca października, czyli w zależności od tempa przyrostu raz w tygodniu. Przy regularnym ostrzeniu noży koszenie będzie efektywniejsze, a praca łatwiejsza. 
Nawadnianie 
Trawa składa się w prawie 80 % z wody. Zapotrzebowanie trawnika na wodę zależy w znacznym stopniu od temperatury i rodzaju podłoża. Zasady nawadniania: Lepiej raz a dobrze, czyli podlewamy rzadziej i dłużej, a nie częściej i krócej. W czasie suszy trawnik podlewamy raz lub dwa razy w tygodniu wieczorem. Pod drzewami i na piaszczystym podłożu podlewamy częściej. Stan podlania sprawdzamy za pomocą szpadla: W tym celu wycinamy fragment trawnika o głębokości około 15 cm i sprawdzamy, czy woda dociera na taką głębokość. Taki trawnik przetrzyma powierzchniowe wysuszenie. 
Nawożenie 
Z początkiem okresu wzrostu wczesną wiosną (około połowa marca) trawnik potrzebuje wyjątkowo dużo substancji odżywczych. Dopóki nie będziemy mogli jeszcze zostawiać na trawniku skoszonej trawy, możemy w marcu lub w kwietniu wykonać wiosenne nawożenie. Substancje odżywcze, szczególnie azot (N), są bardzo istotne dla wzrostu trawnika. Azot wspomaga podział komórkowy i tym samym wykształcanie się wszystkich części rośliny. Niedobór substancji odżywczych możemy rozpoznać po słabym zazielenieniu i powolnym przyroście. Dobre nawozy do trawy zawierają azot, potas, fosforany, magnez w zbilansowanych ilościach. 
Mulczowanie 
Trawa sama w sobie jest doskonałym nawozem. Przy regularnym koszeniu kosiarką rozdrabniającą VIKING skoszoną trawę możemy zostawiać na trawniku, ponieważ po rozłożeniu się będzie ona źródłem wartościowych substancji odżywczych. Ważne: Skoszona trawa musi być dobrze rozdrobniona i rozrzucona. Zawarty w trawie azot szybko ulega mineralizacji i nadaje się do ponownego wykorzystania przez rośliny. Więcej o koszeniu z rozdrabnianiem na stronach 11–13. 
Jesienne liście 
Zbieramy z trawnika, nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że trawa przykryta liśćmi „udusiłaby“ się z powodu braku dostępu do powietrza i światła. W okresie wzrostu trawy możemy ją kosić i zbierać razem z liśćmi. Do przezimowania trawę przycinamy na wysokość około 4 cm.


dziękujemy za pozwolenie skorzystania z materiałów firmy Stihl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości