Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krycie dachów blachą
#1
Krycie dachów blachą
Podkład pod blachę powinien być wykonany z desek o szerokości 12÷15 cm i grubości 2,5 cm. Odstępy między deskami pod blachą cynkową powinny wynosić 4 cm, pod blachą czarną i ocynkowaną 5 cm, pod blachą miedzianą powinno być pełne deskowanie. Naroża, kalenice, okapy powinny być deskowane na styk.

Krycie blachą gładką ocynkowaną (pomiedziowaną i stalową czarną) 
Krycie dachu rozpoczyna się od umocowania pasa usztywniającego i okapowego. Przed przystąpieniem do układania i łączenia arkuszy blachy należy je odpowiednio przygotować na stole blacharskim, polega to na ścięciu naroży i zagięciu brzegu. Arkusze „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 36 blachy przymocowuje się do podkładu za pomocą żabek leżących i stojących. Na styku dwóch arkuszy prostopadłym do okapu daje się 3÷5 żabek, a na równoległym do okapu 2÷3 żabek (liczba zależy od wielkości arkusza). Poszczególne arkusze blachy ocynkowanej łączy się na rąbki stojące w połączeniach prostopadłych do okapu i na rąbki leżące w połączeniach równoległych do okapu. Rąbki stojące mają wysokość 2,5÷3,5 cm. Połączenia równoległe do okapu nie powinny przebiegać w jednej linii. Konieczne jest przesunięcie arkuszy w poszczególnych pasach ograniczonych rąbkami stojącymi co najmniej o 10 cm (najczęściej stosuje się przesunięcie o pół długości arkusza). Kolejność układania arkuszy jest w każdym rzędzie taka sama od okapu do kalenicy. 

Krycie blachą cynkową 
Blacha cynkowa jest trwalsza od blachy ocynkowanej, nie potrzeba jej konserwować. Niemniej jednak jest mniej wytrzymała na rozciąganie i zginanie oraz bardziej krucha. Przygotowanie arkusza do krycia polega na pocięciu arkuszy na dwa, trzy kawałki. Arkusze blachy ocynkowanej w szwach prostopadłych do okapu łączy się na zwoje (każdy arkusz ma z jednej strony zwój gładki, a z drugiej zaś odbity, a w równoległych do okapu – na luźne nakładki). Krycie dachu wykonuje się w kierunku od okapu do kalenicy. Każdy arkusz przybija się do deskowania gwoździami ocynkowanymi (wzdłuż boku równoległego do kalenicy). 

Krycie blachą falistą i panwiową 
Arkusze blachy układa się na podkładzie z łat drewnianych lub kątowników stalowych rozstawionych w odstępach co 50 cm. Krycie dachu rozpoczyna się od okapu. Styki arkuszy blachy falistej prostopadłe do okapu wykonuje się na zakład 1÷2 fal, przy czym brzegi płyt łączy się nitami o ø 3 mm rozstawionymi o 15÷20 cm. Styki arkuszy blachy panwiowej prostopadłe do okapu wykonuje się na zakład jednej fali i tak samo jak przy płytach falistych łączy się nitami. Arkusze blachy falistej i panwiowej w stykach równoległych do okapu układa się na zakład 10÷15 cm. 

Krycie blachą tłoczoną w kształcie dachówek (blachodachówką) 
Arkusze blachy dachówkowej układa się na łatach w rozstawie co 410 mm, w podobny sposób jak płyty faliste.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości