Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inne pokrycia dachowe - gonty, trzcina, łupek naturalny
#1
Płytki z łupka naturalnego 
Płytki przybija się gwoździami do podłoża z desek i papy lub na łatach i kontrłatach. Układa się je według zasad krycia prostokątnie podwójnego (znacznie zachodzącego na siebie), a oprócz gwoździ stosuje się klamry ze stali nierdzewnej nakładane na łaty. 

Pokrycie z trzciny lub słomy (strzecha) 
Pokrycie układa się zaczynając od okapu. Do łaty co 15÷20 cm mocuje się śrubę z wąsami z drutu (przez trzcinę lub słomę), którym przywiązuje się trzcinę (lub słomę) do pręta umieszczonego wzdłuż łaty na wysokości 1 /3 ÷1 /2 grubości pokrycia (mocowany do krokwi). Snopki pierwszej warstwy rozcina się i ubija. Następnie wąsy z drutu dociąga się do pręta. Kolejne snopki przywiązuje się do poprzedniej warstwy. Kalenicę wzmacnia się drobnymi żerdziami lub specjalna siatką. 

Gonty 
Wykonuje się je z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego (dobrej jakości). Gonty mogą być cięte lub łupane (trudne do wykonania). Mają kształt klina o szerokości 7÷12 cm, długości 50÷70 cm i grubości 1,5 cm. Łączy się je na pióro i wpust i przybija do łat. Krycie dachu gontami może być pojedyncze lub podwójne. 

Powłoki z mas plastycznych 
Masę plastyczną układa się na podłoże warstwami (o grubości 4 mm) wraz z odpowiednią siatką wytrzymałościową. Na wykonanej powłoce stosuje się dodatkowo posypkę bazaltową, która chroni masę plastyczną przed promieniowaniem ultrafioletowym
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości