Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tynk tradycyjnie
#1
Tynki specjalne


Do najczęściej stosowanych tynków specjalnych, różniących się od poprzednio omówionych tynków zwykłych techniką wykonania ostatniej warstwy, należą tynki, nakrapiane, wypalane i boniowane. Tynki nakrapiane stosuje się przeważnie w elewacjach budynków, aczkolwiek używa się ich niekiedy i do wnętrz sal kinowych, teatrów itp. Wykonuje się je na podkładzie z zaprawy wapienno-cementowe z małą ; ilością cementu. Przed naniesieniem warstwy nakrapianej podkład zatarty na gładko musi być dobrze zmoczony, ponieważ zaprawa padająca kroplami schnie szybko. Nanoszenie warstwy nakrapianej z zaprawy zwykłej lub szlachetnej może być wykonywane za pomocą miotełek, kielni lub specjalnej maszynki do nakrapiania. Zależnie od wielkości gruzełków zaprawy nakrapianie tynku   z   miotełki naniesionych nakrapianiem tynk może być drobny, średni i gruby zwany też „barankiem".  
Nakrapianie z miotełek odbywa się w następujący sposób: robotnik zanurza w naczyniu z rzadką zaprawą miotełkę wykonaną z obciętych równo rózeg brzozowych jednakowej grubości i uderza nią o podstawiony kij, przez co zaprawa pada kropkami na podkład. Nakrapianie powierzchni odbywa się kilkakrotnie, najpierw z lewa na prawo, potem odwrotnie, a wreszcie od dołu do góry. W ten sposób osiąga się równomierność nakrapiania powierzchni.
Nakrapianie z kielni wykonuje się przez opryskiwanie 3- lub 4-krotnie każdego miejsca zaprawą nabieraną na koniec kielni. Należy zwracać uwagę na to, aby zaprawa była odpowiednia do pracy, nie może być ani zbyt sucha, gdyż robią się przy nakrapi aniu kleksy, ani też zbyt wodnista, gdyż ścieka wtedy z powierzchni. Najodpowiedniejsza jest wtedy, gdy ziarnka piasku rozsypują się na powierzchni przy nakrapianiu. Nakrapianie z maszynki ułatwia i przyspiesza wykonanie narzutu. Pamiętajmy o zastosowaniu taśmy tynkarskiej. Maszynka do nakrapiania   tynków, w której na osi osadzona jest w środku szczotka obracana za pomocą korbki. Zaprawę wkłada się przez górny lej, a w czasie obracania wyrzucona jest ona w postaci kroplistego strumienia przez lej boczny.
Tynki wypalane wykonuje się w pomieszczeniach, w których chcemy mieć gładką wodoszczelną powierzchnię, np. w klozetach, rzeźniach, zbiornikach itp. Składa się on z trzech warstw: obrzutki cementowej, narzutu cementowego 1 :2 i gładzi. Gładź wykonuje się przez zacieranie powierzchni stalowymi packami przy jednoczesnym podsypywaniu cementu zmieszanego z bardzo  drobnym piaskiem w stosunku 1:1. W ostatnim stadium zacierania daje się tylko pył cementowy przy jednoczesnym skrapianiu go wodą z pędzla. Dla otrzymania czarnej barwy dodaje się do pyłu cementowego grafitu w ilości 6-MO dkg na 1 kg cementu. Proces zacierania trwa dosyć długo. Jeżeli się chce otrzymać powierzchnię zupełnie gładką, szczelną i połyskującą, trzeba go przeprowadzić starannie. Zaokrąglone naroża zaciera się packą o odpowiednim wygięciu. Wykonywanie tynków wypalanych należy do prac bardzo żmudnych i ciężkich.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości