Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izolacje
#1
Rodzaje izolacji


Rozróżniamy izolacje przeciwwilgociowe poziome i pionowe. Izolacja pozioma tamuje ruch wody w kierunku pionowym. Na przykład, umieszcza się ją między warstwami muru, aby zapobiec włoskowatemu podciąganiu wody gruntowej w kanalikach cegieł, pustaków itp.
Izolacje pionowe uniemożliwiają przepływ wody w kierunku poziomym. Na przykład, izolacja przylegająca do powierzchni ściany piwnicznej zapobiega przenikaniu wody przesiąkającej lub gruntowej o wysoko położonym zwierciadle.
Zarówno poziomo, jak i pionowo izolacje można podzielić na 3 rodzaje: 
a) lekkie, 
b) średnie, 
c) ciężkie.

Izolacje lekkie chronią budynek przed wodą włoskowatą oraz przed przenikaniem wody w kierunku bocznym z niewielką prędkością.
Nie należy izolacji lekkich stosować jako izolacji poziomych, zwłaszcza narażonych na działanie przesączającej się wody w kierunku pionowym. Nie wolno zabezpieczać budynku za pomocą tych izolacji przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne  (tj. zaskórną lub gruntową). Nie jest wskazane stosowanie izolacji lekkich jako pionowych, jeśli woda przesiąka w gruncie z dużą prędkością (np. w piaskach gruboziarnistych) i jeżeli równocześnie pas terenu biegnący wokół budynku nie jest przykryty chodnikiem, asfaltem itp.

Do izolacji lekkich zalicza się: 
a) powłoki gruntujące, 
b) powłoki bitumiczne jedno- lub dwuwarstwowe bez wkładek.

Wadą izolacji lekkich jest ich wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne (np. spowodowane uderzeniami przy zasypywaniu ścian piwnicznych gruboziarnistym gruntem).

Izolacje średnie zabezpieczają budynek przed wilgocią podciąganą włoskowato w kierunku pionowym oraz przed wilgocią przesiąkająca pionowo.
Rozróżnia się następujące izolacje średnie: 
a) izolacje bitumiczne z jedną lub dwiema wkładkami (np. z papy), 
b) asfalt lany, 
c) wyprawy wodoszczelne.

Do izolacji średnich należy zaliczyć ponadto pokrycia dachowe, które chronią budynek przed wodą opadową bezpośrednio.
Izolacje średnie znajdują najczęstsze zastosowanie ze wszystkich rodzajów izolacji, a zwłaszcza jako izolacje poziome w gruntach o przeciętnej wilgotności.
Izolacji średnich nie należy stosować, jeżeli woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne, a więc w wodzie gruntowej i na ogół w wodzie zaskórnej.
Izolacje ciężkie są stosowane w najniekorzystniejszych warunkach wilgotnościowych gruntu, a mianowicie — w celu zabezpieczenia budowli przed wodą wywierającą parcie hydrostatyczne (wodą naporową), tj. przed wodą gruntową lub wodą zaskórną o niewielkim wahaniu poziomu zwierciadła.
Należy zwrócić uwagę, że izolację umieszcza się od strony działania wody, a więc jest ona dociskana przez wodę do elementu konstrukcji. Jeżeli na budynek działa woda naporowa, to spód budynku jest obciążony od dołu parciem wody (zwanym wyporem wody). Jeżeli ciężar własny elementu leżącego swobodnie na gruncie (np. podłogi piwnicy, nie osadzonej końcami w murze) jest mniejszy od siły wyporu, może nastąpić ruch tego elementu do góry. Dlatego przy swobodnym ułożeniu posadzki należy uwzględnić obciążenie jej wyporem wody (działające również na 1 m2); ciężar posadzki powinien być co najmniej o 10% większy od siły wyporu.

Jako izolacje ciężkie stosuje się izolacje bitumiczne z wkładkami, przy czym jako wkładek używa się pap, jut, tkanin asfaltowych, folii z tworzyw sztucznych, cienkich blach metalowych itp.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości